Gosti iz prošlosti: Luis Kerol i "Alisa u zemlji čuda"

  • 8 years ago
07. nov 2015, 13:05

U “Alisi u zemlji čuda”, i u onoj iza ogledala, igraju se matematičke i logičke zagonetke, igraju se i reči u brojnim premetaljkama i aluzijama na nekadašnja zbivanja u nauci i društvu, koje mogu da otkriju samo oni koji su dobro upućeni u to vreme.

Takvih je, od vremena prvog izdanja Kerolovih romana do danas, bilo dosta, i toliko su uspešni u odgonetanju da je engleski pisac Gilbert Česterton povodom stogodišnjice Dodžsonovog rođenja, 1932. godine, napisao kako se plaši da su „Alise" toliko dugo i toliko istrajno pod ispitivačkim okom učenih ljudi, da će zasigurno ubrzo izgubiti svu svoju draž i da će Alisa uskoro drugima zadavati one probleme koje se sama trudila da izbegne, kao što je: navesti i objasniti sve poteze partije šaha u „Alisi iza ogledala".

Među matematičkim radovima Čarlsa Dodžsona pažnju privlače i dve sveske pod nazivom „Curiosa Mathematica", dva traktata iz logike i knjiga o geometriji „Euklid i njegovi moderni rivali", a godinu dana pre smrti, 1897, Dodžson je objavio tačan test deljivosti celog broja sa 11.

Čarls Dodžson, alijas Luis Kerol, bio je jedan od pionira amaterske fotografije u Velikoj Britaniji, smislio kako treba da izgleda album za poštanske marke, izmislio je niktograf - tablu za pisanje sa posebnom azbukom, preteču igre skrabl, pravila za određivanje dana u nedelji za bilo koji datum, nova pravila eliminacije na teniskim turnirima, pravila za bilijar na kružnom stolu i još mnogo toga, mada mnogi tvrde da ga je, dok je smišljao „Alisu u zemlji čuda", mnogo, izuzetno mnogo, bolela glava.

U "Gostima iz prošlosti" - Luis Kerol i "Alisa u zemlji čuda".

Autor i urednik - Mirjana Blažić

Radio Beograd 1, 13.05

http://www.rts.rs/page/radio/sr/story/23/radio-beograd-1/2091929/gosti-iz-proslosti.html