Rozmowa GK24: Mariusz Kwiatkowski, onkolog
Category
🗞
NewsTranscript
00:00 Witam Państwa bardzo serdecznie. Dzisiaj naszym gościem jest Pan dr Kwiatkowski, który jest onkologiem, a rozmawiać będziemy właśnie o raku piersi.
00:13 Panie doktorze, mam wrażenie, że odkąd coraz więcej mówimy o profilaktyce chorób nowotworowych u kobiet, tym lepiej jest z diagnozowaniem i z wykrywalnością, ale może się mylę.
00:28 Zgadza się. Coraz więcej pacjentek zgłasza się na badania profilaktyczne, co widzimy u nas w przychodni onkologicznej, jednak nadal jest to niedosyt dla onkologa.
00:40 Powinno zgłaszać się kobiet więcej z regularnością, która powinna towarzyszyć całej tej profilaktyce.
00:49 Jak Pan podejrzewa, dlaczego kobiety się nie zgłaszają? Tutaj jako przykład taki liczbowy można podać, że tylko niecałe 40% kobiet wykonuje bezpłatną mamografię.
01:00 Dokładnie, niestety. Strach, obawa przed tym i podejście takie, że jak nie pójdę do lekarza, nie pójdę na badanie, to nie będę chora, co jest zupełnie oczywiście mylne,
01:15 ponieważ udowodniono, że profilaktyka pierwotna poprawia wyniki leczenia i poprawia przeżywalność takich pacjentek.
01:24 Co to znaczy profilaktyka pierwotna? To znaczy wtedy, kiedy zgłaszamy się do lekarza na badania, jak nic nam nie jest, jak jesteśmy w pełni zdrowi.
01:33 I wtedy dopiero takie zgłaszanie się do lekarza ma największy sens i najbardziej poprawia rokowanie i wyniki leczenia.
01:42 W dużych badaniach na populacjach wielotysięcznych udowodniono, że badanie screeningowe, czyli tak zwane przesiewowe mamograficzne,
01:53 pozwala poprawić przeżywalność pacjentek o 30%, czyli 30% więcej pacjentek dzięki temu, że zgłasza się na badanie mamograficzne, ma szansę na całkowite wyleczenie.
02:07 Nic nam nie jest, jesteśmy w pełni zdrowi, zadowoleni z życia, zgłaszamy się do lekarza po to, aby wcześnie znaleźć chorobę na bardzo wczesnym etapie
02:20 i żeby po całej kuracji, która może wcale nie być bardzo agresywna, będziemy zdrowe i będziemy funkcjonować w społeczeństwie w pełni, w pełnym zdrowiu.
02:32 Badania mamograficzne dla kobiet, te profilaktyczne, zaczynają się od 50 roku życia, niedługo ten wiek obniży się jeszcze o kilka lat,
02:43 ale ze statystyk wynika, że też sporo, dużo młodszych kobiet ma ten problem.
02:50 Cała profilaktyka pierwotna bazuje nie tylko na samej mamografii, ale na całym komplecie zachowań kobiety, które powinny być wdrażone w życie codzienne.
03:05 To znaczy po pierwsze od samokontroli, jest to co prawda bardzo grube badanie, ale właściwie wszystkie kobiety po 25 roku życia powinny takiej samokontroli się poddawać.
03:20 To znaczy dziewczyny, kobiety miesiączkujące po zakończonej miesiączce powinny same badać sobie piersi.
03:31 Jeżeli nie umieją tego zrobić, powinny zapytać, zgłosić się do lekarza rodzinnego lub do ginekologa, aby ten wydał im instrukcję jak to prawidłowo zrobić.
03:42 Ponadto oglądanie swojego ciała jest bardzo ważne. To czy nas zaniepokaja coś w wyglądzie piersi, czy piersi są symetryczne, czy nie ma wciągniętej brodawki,
03:55 czy nie pojawił się jakiś gruz, zgubienie, czy nie zmieniła się skóra piersi. Jeżeli cokolwiek nas niepokoi, jeżeli nawet nie jesteśmy w tych widełkach badania mamograficznego,
04:08 należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i wówczas lekarz zgodnie ze wskazaniami wyda skierowanie albo na mamografię, albo u kobiet młodszych poniżej powiedzmy 40 roku życia na badanie USG piersi.
04:25 Tak co Pani powiedziała, ten zakres badania mamograficznego zmieni się. To znaczy pacjentki będą objęte programem profilaktyki, będą mogły zgłaszać się bezpłatnie na badania
04:37 mamograficznej na ulicy Orlej między 45 a 74 rokiem życia.
04:44 W takim świecie idealnym kobieta powinna co miesiąc przeprowadzać samo badanie, a jak często powinna robić właśnie te badania specjalistyczne, czyli USG i mamografię?
04:57 Według profilaktyki piersi badania mamograficzne, bezpłatne, bez skierowania wykonywane są co dwa lata, czyli pacjentka sama powinna trochę też trzymać się tego reżimu badaniowego.
05:14 Obecnie odchodzi się już od procesu wysyłania zaproszeń na badania. Każda z Pań powinna pamiętać o tym, że ma prawo zgłosić się do przychodni onkologicznej na badanie mamograficzne
05:28 co dwa lata bez jakiegokolwiek skierowania, podejść do rejestracji i powiedzieć, że przyszłam na badanie mamograficzne.
05:37 A USG?
05:38 Jeżeli w badaniu mamograficznym, w opisie tego badania lekarz, który je wykonuje, powie, że badanie trzeba poszerzyć o badanie USG,
05:54 wówczas w przychodni onkologicznej takie skierowanie pacjentka u nas dostaje i dalej jest prowadzona według programu profilaktyki raka piersi.
06:05 Natomiast poza tym całym kompletem badań, który oferuje program profilaktyki, jeżeli kobieta zauważy, że wymaga diagnostyki,
06:22 czy też stwierdzi to lekarz, ginekolog czy lekarz rodzinny, takie skierowanie pacjentka dostaje i może wykonać to badanie również bezpłatne.
06:33 Należy również pamiętać, że obecny system karty DILO umożliwia lekarzom, nawet lekarzowi rodzinnemu, wystawienie takiej karty i prokierowania pacjentek na odpowiednie badanie poza programem profilaktyki.
06:50 No ale zawsze też można sobie zrobić taki prezent i wykupić prywatny pakiet badań dla własnego spokoju.
06:56 Dokładnie tak. Jeszcze mówiąc o profilaktyce pierwotnej, badania jedno, drugie to również styl życia, to jak panie powinny funkcjonować na co dzień.
07:08 To znaczy udowodniono również na dużych grupach pacjentek, że styl życia ma niebagatelne znaczenie, jeżeli chodzi o sam proces profilaktyki zachorowania na raka piersi,
07:22 ale również poprawia wyniki leczenia oraz zapobiega wznowom czy niepowodzeniu leczenia.
07:29 Co wchodzi w skład takiego prawidłowego funkcjonowania? To znaczy na pewno dbałość o aktywność fizyczną.
07:38 Chodzi o to, żeby ta aktywność fizyczna miała miejsce kilka razy w tygodniu, jeżeli to jest możliwe.
07:48 Są to zwykłe spacery, kijki, bieganie, to nie chodzi o jakąś ekstremalną aktywność fizyczną.
07:57 Chodzi o zwiększenie, o codzienny ruch. Oczywiście odpowiednia dieta, dbanie o prawidłową masę ciała, o unikanie używek takich jak papierosy i alkohol.
08:12 Mówiliśmy dużo o profilaktyce, ale przez te ostatnie lata zmieniły się też metody leczenia.
08:20 Już dzisiaj są one mniej inwazyjne i dają kobietom dużo większą szansę.
08:25 Dokładnie, to co mówiliśmy. Zwłaszcza tym kobietom, których choroba złapie w tym bardzo wczesnym etapie swojego rozwoju.
08:39 Wtedy większość pacjentek unika zabiegów okalczających, unika chemioterapii.
08:46 Zazwyczaj są to zabiegi operacyjne ograniczone do tak zwanych operacji częściowych,
08:53 bez konieczności usuwania wszystkich węzłów chłonnych z dołu pachowego, co ogranicza okalczenie takich pacjentek.
09:04 Często pacjentki unikają chemioterapii, ponieważ stopień zaawansowania jest tak niski, że to leczenie nie jest wymagające.
09:14 Dziękuję bardzo serdecznie Panu za rozmowę. A wszystkim Paniom, które nas oglądają, polecam, zróbcie badania, wybierzcie się na badania profilaktyczne.
09:25 Może w ten sposób ratujecie sobie życie.
09:28 [Cykl: "Zabiegi chłonne" - filmik]