António Guterres, az ENSZ új főtitkára: válságmenedzser, szűk mozgástérrel

  • 7 years ago
Cseppet sincs irigylésre méltó helyzetben az ENSZ új főtitkára, António Guterres, aki az új év, 2017 első napján lép hivatalba a világszervezet élén.

A portugál politikus a dél-koreai Ban Ki-mun utódja lesz, méghozzá válságos időszakban.

Szíriában már több mint öt éve dúl a véres polgárháború. Menekültek milliói indultak és indulnak Európa felé az arab világból, Fekete-Afrikából és Afganisztánból. A Nyugat és Oroszország kapcsolata feszültebb, mint a hidegháború lezárása óta bármikor. Világszerte egyre súlyosabb fenyegetés a terrorizmus, a szegénység, az éhezés, a járványok és a környezetszennyezés.

Sokan az Egyesült Nemzetek Szervezetétől remélnek megoldást, de az ENSZ mozgástere szűk, intézkedései nem elég hatékonyak – és gyakran csalódást keltenek.

Vajon hozhat-e számottevő változást a 67 éves Guterres?

UN must be ready to change. Our most serious shortcoming – and intl'n community's – is our inability to prevent crises • #nextSG #Guterres pic.twitter.com/9733ViEbsv— The UN Times (@TheUNTimes) 2016. december 30.


A feladat hatalmas, de akad, aki nagy várakozásokkal tekint az új főtitkárra. Geroge Joseph Caritas elemző szerint Guterres sokkal mélyebben ismeri a világban zajló folyamatokat, és tisztában van a politikai realitásokkal. Képes lehet arra, hogy jó irányba kormányozza a nemzetközi közösséget; hogy ne csak a szavak szintjén foglalkozzanak a súlyos problémákkal, például a szegénységgel és a migrációval, hanem konkrét megoldásokat keressenek.

A volt portugál miniszterelnök jelölését a világszervezet élére egyhangúlag támogatta a Biztonsági Tanács öt állandó tagja, ami manapság ritka egyetértést tükröz. Guterres megnyilatkozásai arra utalnak, hogy új korszak kezdődik.

Megválasztása utáni első beszédében, az ENSZ New York-i közgyűlésének résztvevői előtt azt mondta: meggyőződése, hogy meg lehet állítani azt a nemzetközi folyamatot, amelynek szemtanúi vagyunk, nevezetesen az emberi jogok helyzetének további romlását.

The world that will see #Guterres taking up the UN is v/ volatile. #Trump rise will make it even more unpredictable: https://t.co/dKs9P7ykwJ pic.twitter.com/jkqdHKVGqW— The UN Times (@TheUNTimes) 2016. december 11.


Guterres tíz éven át az ENSZ menekültügyi főbiztosa volt, így feltételezhető, hogy jóval többet tud a helyzetről, mint a politikusok többsége. Kérdés, hogy ez a tudás elegendő lesz-e a változtatáshoz. Az ENSZ irányvonalát ugyanis a nagyhatalmak, a BT állandó tagjai határozzák meg, vitáik pedig megtorpedózhatnak bármilyen jó kezdeményezést. A főtitkár lehetőségei igencsak korlátozottak.

Ezzel együtt António Guterres felelőssége óriási, pontosan azért, mert a globális válsághelyzetben megoldásokat kell keresnie, nem pedig kifogásokat.

Recommended